Utku Oztekin

Personal WebPage

Reçete: STEM

STEM Yazı Dizisi – 5

STEM hangi hastalığın tedavisi?

STEM’in ne olduğunu anladık, en azından anlamaya başladık… Biz ve birlikte tüm Dünya

STEM’i alarak bağrımıza bastık, tüm dertlerimizin çözümü olarak baş tacı yaptık. Peki bizim  eğitim sistemimizin böyle bir sorunu var mıydı? STEM’in ortaya çıkış hikayesinde doğrudan ve sadece eğitim sisteminin sorunları bulunmuyor. Erken dönem araştırmaları, ABD eğitim sisteminde sadece K-12 düzeyini değil, üniversite ve sonrasındaki profesyonel hayatta da ABD vizyonu ile olan uyuşmazlıkların tespitini hedef alıyor. Yapılan araştırmalarda belirlenen sorunlara çözüm eğitim sisteminde aranmıştır. Çözüm olarak ABD’de K-12 sistemi üzerinde yapılacak değişiklikler bütünün adıdır STEM.

Peki bizim hastalığımız bu mu? Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ile ABD gibi gelişmiş ülkeler statüsündeki bir ülkeyi eğitim reformu konusunda aynı kefeye koymak yanlış olacaktır. Farklı dinamikler, farklı gündemler ve sonuç olarak farklı süreçler. Sorunlarımızın tespitini yapmadan STEM’i bir çözüm olarak denemek fayda kadar zarar da getirecektir. Ancak eğitim sisteminizin çok fazla açığı varsa ithal veya yerli her türlü çözüm, bir çare arayışındaki öğretmenler için tutundukları dal olacaktır. STEM de bizim için benzer bir rol üstlendi.

Öğrenmenin tanımını ister istemez öğretmen üzerinden gerçekleşen bir süreç olarak kabul ederken STEM’i uygulamak imkansız olsa da kimimiz daha fazla etkinlik(!), kimimiz daha disiplinler arası çalışma(!) ya da derse robotlar getirip çocuklara oynatarak(!) STEM ile çözüm ürettik. Ünlemlere takılmazsak bunların hepsi güzel adımlar ancak baktığımızda değişmesi gereken koskoca bir eğitim sistemi var. Eğitim sistemi değişebilecek olsa da, değiştirmesi zor olan biz öğretmenlerin eğitime bakışı olacak gibi duruyor. Gözlemlerime göre farkı yaratan da maalesef bu olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>