Utku Oztekin

Personal WebPage

STEM’in T’si…

Stem Yazı Dizisi – 3

STEM’in T’si : Teknolojik Öğretmenler Akıllı Tahta Kullanır

Kaynağına ulaşamadığım bir yazıda Eğitimde Teknoloji Kullanımı konusunda en çok makale/yayın üreten ülkeymişiz. Bu yazıyı paylaşan arkadaşım aynı zamanda bu makalelerin, yayınların eğitime yansıması, her öğretmenin akademisyenlerin ilgi duyduğu kadar bu alana ilgi duyması ile ilgili dileğiyle paylaşmış… Ben bu konuya iki farklı açıdan bakmayı uygun görüyorum.

STEM’in bizden istediği Teknoloji nedir? Sınıf içinde öğretmenin teknolojiyi aktif kullanması mı? Öğrencinin teknolojiyi aktif kullanması mı? Yoksa öğrencinin teknoloji geliştirme çabasında olması mı?

İşte size tam bir “hook question”. Dolayısıyla uzun sohbetler, ateşli tartışmalar çıkar bu konudan. Her bir seçeneğin doğruluğunu öğretmenin niyetiyle doğrudan ilişkili olduğunu görüyoruz. Eğitimde teknoloji kullanımı konusunda farkında olmamız gereken en önemli dönüm noktası teknoloji kullanımını amaç olmaktan çıkarıp, yerinde ve süreci kolaylaştırıcı bir araç olarak görmek olacaktır. Ancak bu şekilde öğrenme süreci bölünmeden devam edebilecektir.

Çok değişken sosyo-ekonomik yapıya sahip bir ülkede öğrenciler arasında genelleme yapmak çok yanlış olacaktır. Ancak sahip oldukları imkanlar dahilinde öğrenciler teknoloji kullanımı açısından benzer durumdaki öğretmenlerinden genelde bir adım önde olacaklardır. Şahsi gözlemim ise öğrenciler teknoloji kullanımında her ne kadar bizden ileride olsalar da, teknolojinin sınıf içine giremeyeceğini kanıksamış durumdalar. Bu nedenle bizler  örneğin bir web 2.0 aracını ilk defa kullandığımızda büyük şaşkınlık ve heyecan duyarlar. Ancak sonraki kullanımlarda bu heyecan gittikçe azalıyor.  Bu nedenle öğrencilerin teknoloji kullanımlarını farklı bir boyutta ele almak ve onların öğrenme süreçlerini bireyselleştirmesini sağlamak için alternatif araçlar olarak sunmak  çok daha faydalı olacaktır.

Apayrı bir yazının konusu olarak ele alınması gereken STEM’in Teknoloji ayağında 21. Yy Becerileri de oldukça önemli hale geliyor. Teknolojiyi bir araç olarak kullanmaktan öteye geçip, okur-yazarlık (ben farkındalık demeyi tercih ediyorum) seviyesine getirmek ise biz öğretmenlerin bilinmeyen gelecek için hazır nesilleri ve hatta geleceği yaratmaya hazır nesiller yetiştirme telaşımıza hizmet ediyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>