Utku Oztekin

Personal WebPage

STEM ve STEM Öğretmen Üzerine

STEM Yazı Dizisi – 1 

Benim için öğretmek, bildiğini paylaşmak ve üzerine tartışmak öğrenmenin en güzel yollarından biri oldu hep. STEM Öğretmen’de eğitimci olarak bulunmak ise, gelen sorular ve sohbet sırasında kendiliğinden gelişen karşılıklı sorularla bilgileri, örnekleri, doğru bildiklerimi sorgulamak için bir fırsat yarattı. Bir okul öncesi öğretmeni ya da görsel sanatlar öğretmeni ile STEM üzerine konuşmak, yeni ufuklar için oldukça ilham vericiydi. Bu ilhamı korurken, aynı zamanda bir lise fizik, kimya, biyoloji öğretmeninin ya da ortaokul fen, matematik öğretmeninin mevcut sistemle mücadelesi çözüm üretme adına bir şeyler yapmam gerek düşüncesini daha da güçlendirdi içimde.

Sonuç olarak, bu yazı dizisinde makalelerden, sayılardan, istatistiklerden biraz uzak  kalmaya çalıştım. STEM’i kendi eğitim sisteminde anlamlandırmaya çalışan bir fizik öğretmeni, robotik ve mühendislik takımı mentoru olarak ve son olarak diğer öğretmenlerle bu alanda bilgi paylaşımı üzerine bir eğitim düzenleme şansına sahip bir öğretmen olarak Türkiye için STEM’i düşündüm, düşündüklerimi de yazıya döktüm. Dahası STEM felsefesine uygun eğitim yapabilir olmak adına sistemimizde yapabileceğimiz bireysel iyileştirmeler üzerine çalıştığımız bir deneme olarak ortaya çıktı bu yazı. Umarım yorumlarınızla renklenir, düşünmediğim, yanıldığım konularda hepimiz için öğrenme fırsatı yaratır.

Dizi de Sırasıyla

–       3.STEMÖğretmen’i Düzenlemek

–       STEM Neydi?

–       STEM’i Anlamak: Bu mühendislik de neyin nesi?

–       STEM’in T’si : Teknolojik Öğretmenler Akıllı Tahta Kullanır(!)

–       Şimdi ben STEM Yaptım mı?

–       STEM hangi hastalığın tedavisi?

–       STEM Öğretmen Bu İşin Neresinde?

o   UbD Eğitimi

o   21. Yy Becerileri Eğitimi

o   Aktif Öğrenme Ortamları ve Metodları

  •  G.R.A.S.P.S
  •  5E
  •  PBL
  •  Mühendislik Tasarım Süreci

o   STEM Eğitimi’nde Ölçme ve Değerlendirme

–       Bütünleşik Müfredatlar ile Bir Taşla 5 Kuş

–       STEM ve Maker Hareketi: Her şeyi biz yapacaksak Mühendislere Ne Gerek Var?

–       STEM ve Robotik: Şimdi Hep Beraber Motorun Kablosunu Tutuyoruz

Başlıklarıyla STEM’i, STEMÖğretmen’i ve biraz da Maker ve Robotik adıyla yaptığımız çalışmaları anlamlandırmaya çalışacağız.

3. STEMÖğretmen’i Düzenlemek

Daha önce birçok etkinlik düzenledim. İçinde kuralları belirli olanlar da vardı, kurallarını sıfırdan yazdıklarımız da. Kendi yaz kampımızı yarışması ile birlikte sıfırdan düzenlerken dahi yaşamadığım zorlu bir süreçten geçti benim için STEM Öğretmen. Eğitim içeriğine ve bu içeriğin nasıl verileceğine karar vermek STEM Öğretmen’in en zor süreciydi. Aslına bakarsanız yapılması, öğretilmesi gerekenler belliydi, zor olan “bunlara neden ihtiyacımız var” sorusuna ortam yaratmamaktı. Daha önemlisi, bu öğretilecekleri “bakın adamlar ne güzel yapmış”tan “biz bunu mevcut sistemimizde nasıl uygularız?” aşamasına getirmekti. Bir tanıtım etkinliğinden çok, içeriğin tartışıldığı, yöntemlerin kişiselleştirilmesi yolunda adımlar atıldığı bir ortam olmalıydı. Yoksa verdiğimiz eğitim, katılımcı öğretmenlerimin bir yerde sözü geçtiğinde “ ben bunların eğitimini aldım” demesiyle sınırlı kalacak “bak ben bu alanda böyle bir etkinlik tasarlamayı denedim” olgunluğuna geçemeyecekti.

Sonuçta bir öğretmenin STEM Öğretmen oldum diyebilmesi, daha da önemlisi bir öğretmene sen STEM Öğretmen oldun diyebilmek kolay alınabilecek bir mesuliyet değildi.

Daha önemli soru ben STEM Öğretmen miydim? Bir öğretmen STEM’i anlayabildiğine nasıl karar verirdi?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>